Den 17 april gästföreläsning med Claes Schmidt, en mycket uppskattad föreläsare inom områden som mångfald, jämställdhet och fördomar.
Den 6 maj föreläsning med Jenny Lexhed, att vara förälder till ett barn med funktionshinder.
För dig som vill veta mer om hur vi på Särnmark arbetar med personlig assistans. Titta in till oss om du har vägarna förbi, vi bjuder på information och kaffe. Ingen föranmälan behövs.
Adress: Smidesvägen 7, 3 tr (Solna Business Park)
Välkommen!
Gästföreläsning, Claes Schmidt
Torsdag den 17 april kl 18.00 - 20.00
Lokal: se inbjudan
Claes Schmidt är nöjesproducenten, entreprenören, musikern och transvestiten som talar om kvinnor, män och alla vi andra! Om hur normer och värderingar skapar utanförskap men också möjligheter, bara vi ser de fördelar som våra olikheter skapar.
Läs mer i bifogad inbjudan.
Kvällsföreläsning med Jenny Lexhed
Tisdag den 6 maj kl 18.00 - 20.00
Lokal: Särnmarks lokaler, Smidesvägen 7 3tr i Solna
Jenny Lexhed berättar om hur det är att vara förälder till ett funktionshindrat barn (autism) och hur man kan hjälpa och förbereda sitt barn till ett självständigt liv, vilket hon också skrivit om i sin bok »Det räcker inte med kärlek«.
Anmälan till våra föreläsningar görs till piroska.ekstedt@sarnmark.se eller på telefon 08-505 920 00.
Välkommen!