Att vara kund hos Särnmark personlig assistans innebär att du bestämmer. Du bestämmer och vi stöttar dig i dina beslut. Vår uppgift är att få din assistans att fungera precis så som du vill att den ska fungera.
Här besvarar vi dina eventuella frågor
Ja, vi är anslutna till Vårdföretagarnas kollektivavtal med fackförbundet Kommunal, som gäller för personliga assistenter.
Absolut. Alla våra kunder får en egen jurist med många års erfarenhet av att arbeta med LSS och personlig assistans. Är du inte kund hos oss idag svarar vi gärna på frågor ändå. Vi kan exempelvis göra en preliminär bedömning av din rätt till assistans och därefter företräda dig i kontakt med myndigheter under själva ansökningsprocessen.
En personlig assistent är en möjliggörare i vardagen. Det kan exempelvis innebära av- och påklädning, måltider och kommunikation med andra människor. I praktiken hjälper du en person med funktionsnedsättning att kunna leva just det liv han eller hon vill leva. Personlig assistans har bara funnits i ca 30 år, det är lätt att glömma. Innan var många personer med funktionsnedsättning inlåsta, på institutioner eller i sina hem. De som arbetar som personliga assistenter i dag ska veta att yrket har förändrat och fortsätter att förändra livet till det bättre, för jättemånga människor.
Som personlig assistent på Särnmark är du ansluten till Vårdföretagarnas kollektivavtal med Kommunal. Här kan du ta del av lönestatistik för personliga assistenter:
https://assistanskoll.se/Guider-om-personliga-assistenters-loner.html
Det beror på den du jobbar för. I teorin ska du möjliggöra det liv han eller hon vill leva, men inte kan på grund av sin funktionsnedsättning. I praktiken kan det handla om på- och avklädning, måltider, hygien och kommunikation med andra människor. Om ni sedan hänger hemma eller om d följer med på en konsert, till jobbet eller på bio beror på vad den du arbetar för har planerat.
Det beror på vad den du jobbar för har planerat. Men ofta innefattar en dag hygien, av- och påklädning, måltider och olika aktiviteter. Du är den som får det helt vanliga att funka.
Absolut, många av dem som jobbar som assistent arbetar deltid. Det är ett flexibelt jobb som går att kombinera med exempelvis studier, andra jobb, eller intressen.
Det finns särskilda KY-utbildningar att gå för personliga assistenter, det är meriterande men inget krav från vår sida. Vi ser däremot alltid till att vi, i egen regi, utbildar våra personliga assistenter. Det gör vi för att de ska få med sig viktig kunskap samtidigt som det i sin tur är en trygghet för våra kunder.
Engelska är inget krav från Särnmarks sida men det (eller något helt annat språk) kan vara viktigt för den du ska arbeta för.
Det är alltid den som har personlig assistans som avgör vem den helst vill ha som sin personliga assistent. Kemin är såklart ofta viktig, både från assistansanvändarens och assistentens perspektiv. Ansök därför till de tjänster som du tror kan passa just dig.
Skicka in en ansökan till några av de tjänster som du hittar under “Lediga jobb”. Ring eller mejla till det lokala kontor som du bor närmast om du har några frågor.
Du behöver ingen utbildning för att arbeta som personlig assistent. Vi ser till att du får en grundutbildning för att du ska få med dig relevant och viktig kunskap samt känna dig trygg i ditt arbete. Ska du arbeta som tjänsteman, exempelvis som kundansvarig, controller eller hr-generalist är det meriterande om du har relevant utbildning och tidigare erfarenhet.
Det beror på vad den du arbetar för vill. Men de flesta uppskattar lyhördhet. Att vara personlig assistent har ofta beskrivits som att du är en osynlig hand som möjliggör livet. Du ska märka när du behövs och kunna hålla dig i bakgrunden när behovet av dig inte finns.
Kollektivavtal är självklart för oss. Vi är anslutna till Vårdförbundets avtal med Kommunal.
Absolut, det regleras i kollektivavtalet vi har med Kommunal via Vårdförbundet.
Ska man kunna göra ett bra jobb måste man vara ledig också. Semester regleras i kollektivavtalet vi har med Kommunal via Vårdförbundet
Vi vill och eftersträvar så klart att du ska kunna ta ut din semester när du vill. Men självklart måste pusslet läggas så att det funkar så bra som möjligt för både dig, den du jobbar för och övriga assistenter i gruppen.
Jag heter Lars och arbetar som informatör på Särnmark. Jag svarar gärna på dina frågor om personlig assistans. Skulle jag inte sitta vid datorn just nu, återkommer jag eller en av min kollegor snart till dig.