Att vara kund hos Särnmark innebär att det är du som bestämmer, så länge det följer de lagar och regler som gäller. Vår uppgift är att få din assistans att fungera precis så som du vill att den ska fungera. Här har vi samlat de vanligaste frågorna om hur det är att vara kund hos Särnmark.
Här besvarar vi dina eventuella frågor
Ja, givetvis! Många av våra kunder bor utanför Stockholm. Vi har kontor i Stockholm, Gävle, Malmö, Karlstad, Linköping, Visby, Kinna, Uddevalla, Uppsala och Sundsvall. Vi erbjuder vår personliga assistans över hela Sverige.
Det går nästan säkert att ordna! Hör av dig till oss med information om var i Sverige du befinner dig och vad du vill ha hjälp med.
Det beror på vad du önskar. Vi rekryterar därefter personliga assistenter som matchar det, oavsett om svenska, engelska eller arabiska är viktigast för dig.
Försäkringskassans schablonersättning är 324,50 kr/timme för 2023. Schablonen höjs vanligtvis vid varje årsskifte.
LSS ger personer med funktionsnedsättning möjlighet att leva som andra medborgare i det svenska samhället. Det gör den genom att ge rätt till olika former av stöd och särskild service.Särnmark erbjuder personlig assistans samt ledsagar-och avlösarservice till kunder i Stockholm. I övriga landet erbjuder vi personlig assistans.
Ja, du har rätt till personlig assistans i upp till 1 år om du vistas i ett EU-land utanför Sverige. Vistas du i ett land utanför Sverige som inte tillhör EU, har du rätt till personlig assistans i upp till 6 månader. Du är skyldig att anmäla om du vistas utomlands längre än så.
Ja, naturligtvis. En bra relation är grunden till ett fungerande samarbete och en personlig assistans. Men ibland kan det vara svårt att ta detta direkt med sin kundansvarig.
Absolut. Som anhörig till en person som får personlig assistans via Särnmark har du möjlighet att prata med någon från din anhörigas team. Via dem, eller något av våra kontor, så brukar det även gå att få kontakt med andra anhöriga i samma situation som du. Varje år har vi även sommar- och julfester då många kunder väljer att bjuda med anhöriga. Våra föreläsningar, utbildningar och temadagar är också bra tillfällen att träffas.
Absolut. Alla våra kunder får en egen jurist med många års erfarenhet av att arbeta med LSS och personlig assistans. Är du inte kund hos oss idag svarar vi gärna på frågor ändå. Vi kan exempelvis göra en preliminär bedömning av din rätt till assistans och därefter företräda dig i kontakt med myndigheter under själva ansökningsprocessen.
Ja. Beroende på vilken kundmodell du har hos Särnmark kan vi sköta din rekrytering av personliga assistenter helt eller delvis. Vi lyssnar självklart på dina önskemål och anpassar rekryteringsannonserna där specifika språkkunskaper kan vara ett av kriterierna.