2025-09-30: På årets AAATE-konferens betonades hur ny teknik inte bara ska lösa praktiska problem, utan också stärka människors frihet, självbestämmande och delaktighet i samhället.
När vi pratar om nya hjälpmedel 2025 tänker många på teknik: smarta rullstolar, sensorer eller banbrytande digitala lösningar. Men på årets AAATE-konferens blev det tydligt att hjälpmedel är mer än tekniska innovationer – de är en mänsklig rättighet.
Kamil Goungor från European Network on Independent Living betonade att hjälpmedel inte är en lyx på något sätt och vis. De är ett sätt att säkerställa lika möjligheter och jämlik delaktighet i samhället. För personer med funktionsnedsättning kan rätt hjälpmedel göra skillnaden mellan beroende och självbestämmande.
För den personliga assistansen innebär rättighetsperspektivet att vi inte bara ser hjälpmedel som praktiska verktyg i vardagen. Vi ser dem som en del av det som ytterligare kan stärka individens frihet och självständighet.
Samtidigt kan nya hjälpmedel påverka hjälpbehovet och därmed en persons beslut om rätt till assistans. Det är en utveckling vi som assistansbolag måste förhålla oss till. Vår roll blir därför dubbelsidig – att både stödja användaren i att ta del av ny teknik som stärker självbestämmandet och att samtidigt värna personens rätt till personlig assistans.
Som assistansbolag ser vi att det är avgörande att på alla sätt stötta assistansanvändare så att de kan leva i enlighet med intentionen i LSS – med goda levnadsvillkor, delaktighet och möjlighet att leva som andra. Tekniken blir då inte en ersättning för personlig assistans, utan ett komplement med samma huvudsakliga syfte vilket leder till ökad självständighet och trygghet i vardagen.